Żytkiejmy

"Chata na końcu świata" znajduje się we wsi Żytkiejmy, położonej na skraju Puszczy Rominckiej.
W Żytkiejmach znajdują się:
• sklepy spożywczo przemysłowe (czynne również w niedziele),
• sklep ze starociami (meble, wyposażenie wnętrz),
• punkt pocztowy,
• siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej (można tu uzyskać informacje turystyczne oraz otrzymać różne materiały promocyjne i edukacyjne), • ptasia remiza (ogród zaprojektowany z myślą o ptakach)
• przystanek PKS,
• biblioteka (można skorzystać z internetu),
• plac zabaw dla dzieci, siłownia pod chmurką
• ośrodek zdrowia,
• kościół rzymsko-katolicki z XVI w.
Uwaga:
• w Żytkiejmach nie ma bankomatu! Najbliższe bankomaty znajdują się w Wiżajnach – ok. 12 km, w Gołdapi – ok. 30 km lub w Suwałkach – ok. 50 km
• w Żytkiejmach nie ma apteki! Najbliższa apteka znajduje się w Wiżajnach (ok. 12 km), ale podstawowe "paramedyki" można kupić w sklepach; a wodę utlenioną i plaster zawsze można znaleźć w naszej domowej apteczce:-)
• w Żytkiejmach nie ma stacji benzynowej! Najbliższe znajdują się w Wiżajnach (ok. 12 km) i w Dubeninkach (ok. 15 km), natomiast całodobowe stacje paliw znajdują się w Gołdapi (ok. 30 km) i Suwałkach (ok. 50 km
.
Ze względu na bliskie sąsiedztwo granicy państwa (i Unii Europejskiej) jest to teren regularnie patrolowany przez Straż Graniczną. Należy zawsze posiadać przy sobie dowód tożsamości. Przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej jest zabronione. Ponadto w całej strefie nadgranicznej (wszystkie gminy leżące w odległości do 30 km od granicy) Straż Graniczna może zatrzymywać do kontroli samochody również w nocy poza terenem zabudowanym.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Kąpieliska
W okolicy jest kilka jezior z ogólnodostępnymi plażami. Najbliżej Żytkiejm znajduje się cieszące się największą popularnością jezioro Tobellus Duży w okolicy Stańczyków (ok. 6 km) oraz jezioro Pobłędzie (ok. 6 km). A gdy pogoda nie dopisze można wybrać się do aquaparku w Suwałkach lub Druskiennikach (na Litwie).
Imprezy cykliczne
latem: - 15 VIII Święto Sękacza w Żytkiejmach.
- w Gołdapi: "Kartaczewo" czyli święto kartacza
-„Konkurs krzyku”
- VII Suwałki Blues Festiwal
zimą: - Bieg Jaćwingów (zawody narciarstwa biegowego)
Mosty w Stańczykach
Podwójne mosty nad niewielką rzeczką Błędzianką to ciekawa pozostałość po dawnej linii kolejowej Gołdap - Gąbin (obecnie Gusiew w Rosji), która miała ożywić gospodarczo kresy Prus Wschodnich. Do dziś zachowało się wiele nasypów, dworców, wiaduktów i mostów. Mosty w Stańczykach są najokazalsze (wys. 36,5 m, dł. 250 m) i cieszą się największą popularnością. Mosty zostaly zaprojektowane przez architektów włoskich, którzy nawiązali stylem do akweduktów rzymskich. Stąd mosty w Stańczykach bywają nazywane "akweduktami północy"
Trójstyk granic Polski, Litwy, Rosji
Kilka kilometrów na wschód od Żytkiejm znajduje się trójstyk trzech granic państwowych: Polski, Litwy i Rosji. W miejscu spotkania tych trzech granic stoi elegancki słup granitowy. Dzięki obecności Polski w UE granicę polsko-litewską można przekraczać w każdym miejscu, jednak należy pamiętać o posiadaniu przy sobie paszportów lub dowodów osobistych (również dzieci!). Natomiast jakiekolwiek przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej lub litewsko-rosyjskiej jest zabronione (jest karalne).
Gołdap:
- Wieża ciśnień, z kawiarnią
- Uzdrowisko – tężnie solankowe, pijalnia wód
Piękna Góra
Leżąca pod Gołdapią Piękna Góra to przede wszystkim ośrodek sportów zimowych. Zimą atrakcją są stoki narciarskie, wyciągi, park snowboardowy. Trasy są oświetlone, utrzymywane ratrakiem, a w razie potrzeby sztucznie naśnieżane. Na miejscu można skorzystać z wypożyczalni sprzętu. Latem czynny jest wyciąg krzesełkowy. Na górze znajduje się obrotowa kawiarnia. Ze szczytu rozciąga się panorama na okolicę, w tym na Gołdap. Przy dobrej widoczności widać Obwód Kaliningradzki. U podnóża Pięknej Góry znajduje się zajazd.
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Polska część Puszczy Rominckiej wraz z okolicznymi terenami otwartymi jest objęta ochroną w postaci parku krajobrazowego. Z inicjatywy Parku powstało tutaj wiele ścieżek edukacyjnych i przyrodniczych, które można zwiedzać samodzielnie. W Żytkiejmach mieści się siedziba parku (czynna pon - pt; 7.30-15.30), gdzie można zwiedzić salę muzealną poświęconą przyrodzie puszczy. Można tu zasięgnąć informacji o szlakach turystycznych, ścieżkach dydaktycznych itp. Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
.
Copyright ©2019 Chata na końcu świata, All Rights Reserved.
free website
built with
kopage